Στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και πολιτιστικών δραστηριοτήτων, οι μαθητές/μαθήτριες και των τριών τάξεων του Σχολείου μας παρακολούθησαν στο Δημοτικό Κινηματοθέατρο στο Λακκί τη θεατρική παράσταση «Ας μιλήσουν οι ψυχές», την Τετάρτη, 10/04/2024. Οι μαθητές του ΓΕ.Λ. Λέρου παρουσίασαν την εν λόγω θεατρική παράσταση και απέσπασαν το θερμό χειροκρότημα όλων. Σκοπός του έργου ήταν η ευαισθητοποίηση της κοινωνίας στο δικαίωμα των ατόμων με αναπηρία για ισότιμη αντιμετώπιση σε όλους τους τομείς της ζωής, καθώς και η καταπολέμηση στερεοτύπων και προκαταλήψεων.

Οι μαθητές μας απόλαυσαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τους νέους ηθοποιούς επί σκηνής σε μια παράσταση γεμάτη συναίσθημα και δημιουργία. Ανέπτυξαν την κριτική τους σκέψη, προβληματίστηκαν για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία στην καθημερινότητά τους και καλλιέργησαν την ενσυναίσθηση και την ευαισθησία τους. Όλοι ,εκπαιδευτικοί και μαθητές, αποτίμησαν ως θετική και ενδιαφέρουσα την εμπειρία αυτή και εκφράστηκαν με ενθουσιασμό και ικανοποίηση.